ppp1

 

11 września 2020 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia dokumentu rządowego pt.: „Od ekspedycji z przeszłości ku wyzwaniom przyszłości. Polska Polityka Polarna.

Dokument, koordynowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, powstał w ścisłej współpracy z polskimi badaczami polarnymi. Wykorzystano również dokumenty wypracowane przez polarne środowisko naukowe, jak „Strategia polskich badań polarnych. Koncepcja na lata 2017–2027”.

Główny długoterminowy cel polskiej polityki polarnej to „zapewnienie stałej i aktywnej obecności Polski w dialogu, współpracy oraz kształtowaniu polityki polarnej na świecie, przy wykorzystaniu posiadanych zasobów własnych oraz poszukiwaniu nowych”, co przekłada się na cztery cele szczegółowe:

 - zapewnienie aktywnego udziału oraz wpływu Polski na procesy kształtujące przyszłość regionów polarnych,

 - wzmacnianie obecności Polski w regionach polarnych, w tym zapewnienie rozwoju aktywności naukowej polskich badaczy,

 

 - zapewnienie problematyce polarnej należytej wagi w polityce wewnętrznej państwa,

 - aktywne poszukiwanie nowych i innowacyjnych ścieżek rozwoju pozycji Polski w sprawach polarnych.

Cele te będą realizowane poprzez szerokie spektrum działań o charakterze politycznym, prawnym, instytucjonalnym oraz inwestycyjnym, których zarys prezentuje dokument PPP.

Zachęcamy do zapoznania się z całością dokumentu, który dostępny jest na stronie MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/od-ekspedycji-z-przeszlosci-ku-wyzwaniom-przyszlosci-polska-polityka-polarna.

 

wiadomość dodano 21 października 2020

 

 

 

logo arctowski b w

 

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 29 sierpnia br. zmarł nagle uczestnik 44. Polskiej Wyprawy Antarktycznej. Poruszeni tą śmiercią przekazujemy wyrazy najgłębszego współczucia Rodzicom Macieja, a także Rodzinie i Bliskim.

Instytut Biochemii i Biofizyki PAN

 

 

 

wiadomość dodano 2 września 2020

 

 

ProfGrzes

20 sierpnia zmarł dr hab. Marek Grześ, prof. UMK, znany hydrolog i glacjolog, uczestnik pierwszej Toruńskiej Wyprawy Polarnej na Spitsbergen. Miał 74 lata.

Dr hab. Marek Grześ, prof. UMK urodził się 23 maja 1946 r. w Zgorzelcu. Studia geograficzne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończył w 1969 r. W 1976 r. uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych, za pracę nt. osadów dennych jezior. W 1992 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk o Ziemi w zakresie geografii – hydrologii na podstawie rozprawy pt. „Zatory i powodzie zatorowe na dolnej Wiśle. Mechanizmy i warunki”.

fot. Andrzej Romański

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Stacji Badawczej w Siemionkach nad jeziorem Gopło na stanowisku asystenta na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK. W 1973 r. podjął pracę w Zakładzie Geomorfologii i Hydrologii Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Toruniu, początkowo na stanowisku asystenta, a od 1976 r. adiunkta. Od 1992 r. pracował na stanowisku docenta. W 1987 r. został kierownikiem Stacji Badawczej PAN w Dobiegniewie nad Zbiornikiem Włocławskim. W 1994 r. rozpoczął pracę jako adiunkt w Zakładzie Hydrologii i Gospodarki Wodnej Instytutu Geografii UMK, a w latach 1996-2000 był jego kierownikiem. Następnie był kierownikiem Zakładu Kriologii i Badań Polarnych (2000-2012).

Problemy badawcze podejmowane przez prof. Marka Grzesia koncentrowały się wokół zagadnień hydrologicznych, glacjologicznych, gospodarki wodnej, a także fizyki wody i ochrony zasobów wodnych. Prowadził badania na Zbiorniku Włocławskim i dolnej Wiśle, gdzie realizował prace dotyczące problemów związanych z powstawaniem zatorów lodowych i przeciwdziałaniem ich skutkom. Prowadził je w oparciu o własną, autorską metodykę badań. Był autorem ponad 100 publikacji naukowych poświęconych problemom hydrologii Polski i krajów polarnych.

Brał udział w wyprawach naukowych m.in. do Mongolii (1974), prowadził badania glacjologiczne w Górach Skandynawskich (1985) i Tien-Szan (1990). Jednak Jego największą pasją stały się badania polarne na Spitsbergenie. Uczestniczył w pierwszej Toruńs

kiej Wyprawie Polarnej na Spitsbergen w 1975 r., a następnie w wyprawach Polskiej Akademii Nauk do Hornsundu (letnie wyprawy 1978 i 1979 oraz zimowanie w latach 1980/1981). Na Spitsbergen wracał wielokrotnie, najczęściej

jako kierownik wielu wypraw. Przyczynił się do rozszerzenia badań z zakresu glacjologii, hydrologii i permafrostu, a także do rozbudowy i modernizacji Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie. Odbył liczne staże zagraniczne w Rosji, Szwecji, USA, Niemczech, Finlandii, Francji, Austrii, Szwajcarii.

W Uniwersytecie prowadził zajęcia specjalistyczne, głównie z hydrologii, glacjologii, gospodarki wodnej. Wykształcił kilkudziesięciu magistrów i wypromował dwóch doktorów. Był kierownikiem Międzywydziałowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych.

Był również doskonałym organizatorem. Dzięki Jego staraniom od 2009 r. odbywały się specjalistyczne warsztaty pt. „Lodowe problemy rzek”. Współpracował z wieloma instytucjami odpowiedzialnymi za gospodarkę wodną w Polsce. Był autorem lub współautorem wielu opracowań aplikacyjnych z zakresu gospodarki wodnej.

Pełnił funkcję prezesa Klubu Polarnego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, był członkiem wielu organizacji: Rady Naukowej IGiPZ PAN w Warszawie, Komitetu Gospodarki Wodnej PAN, Komitetu Geofizyki PAN, Komitetu Badań Polarnych PAN oraz członkiem międzynarodowych organizacji: Komisji Śniegu i Lodu IAHS, Międzynarodowej Asocjacji Badań Hydraulicznych, Międzynarodowego Stowarzyszenia Glacjologicznego – IGS.

Prof. Marek Grześ zmarł 20 sierpnia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 26 sierpnia o godz. 13:00 mszą świętą w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Ks. Antoniego Owczarka w Ciechocinku.

 

https://torun.wyborcza.pl/torun/

 

wiadomość dodano 25 sierpnia 2020

 

 

APS
 
Dear Sir or Madam,
I am Xiaoliang Ling, an assistant editor of Advances in Polar Science (APS), I’m so pleased to introduce APS to you.
 
As we know, Poland is active in polar expedition and research with fruitful outputs, and APS would like to attract more manuscripts from the Arctic and Antarctic community, especially from Polish researchers.
 
As you know, APS is an international, open-access journal jointly sponsored by the Polar Research Institute of China. Prof. Ian Allison and Prof. Huigen Yang are the Editors-in-Chief of APS.  Original papers are accepted from scientists of any nation, subject to peer review by at least two expert referees. No cost of publication on APS will be required, owing to the generous funding from the Polar Research Institute of China. All papers will be subject to normal refereeing and editing.
 
Submissions may relate to any field including polar glaciology, polar oceanography, polar atmospheric science, polar space physics, polar geology, polar geophysics, polar geochemistry, polar biology and ecology, polar medicine, Antarctic astronomy, polar environment observation, polar engineering as well as polar information service and management.
 
An entire issue of the journal may be devoted to publishing the proceedings of an Antarctic or Arctic meeting, the special research theme for an Antarctic or Arctic cruises, or the research outcome of a polar scientific program.
 
APS publishes Reviews, Articles, Letters, Trends, Opinion Editorial. Opinion Editorial can be a statement of the opinion of a named author or authors, with a maximum of 1500 words (a maximum length of 2 printed pages). It will provide a forum for comment on the status and/or deficiencies on any aspect of polar science, reflect on recent innovation or progress, promote internationally collaborative polar science projects, etc. It will be directly reviewed by EICs with final decision without peer review by expert referrers.
 
You can see detail on APS’s website:www.aps-polar.org. We encourage you share this announcement with your colleagues.
 
Thank you for your interest and support in advance.
 
Best wishes,
Xiaoliang Ling, Assistant Editor
 
 
wiadomość dodano 6 sierpnia 2020
 
 
 

 


Sympozjum logo popSzanowni Państwo,

W związku z nieustabilizowaną sytuacją pandemiczną, jak również ustaleniami wewnątrzuczelnianymi postanowiliśmy przenieść termin 38. Międzynarodowego Sympozjum Polarnego na 13-15 maja 2021 roku.

Dotychczas zgłosiło się blisko 100 osób. Bardzo nad tym ubolewamy, ale pragniemy, aby konferencja była naszym wspólnym polarnym świętem i mogło w niej uczestniczyć jak najwięcej osób, a przede wszystkim odbywała się w bezpiecznych dla wszystkich warunkach.

Wszystkie nadesłane streszczenia zostały zaakceptowane i opracowane. Praktycznie ukończyliśmy i ustaliliśmy większość spraw organizacyjnych. Dlatego nasze plany konferencyjne, program ramowy, imprezy towarzyszące, wycieczki oraz opłaty pozostają bez zmian. W związku z nowym terminem postanowiliśmy przedłużyć termin rejestracji i nadsyłania streszczeń do 15 stycznia 2021 oraz płatności do 1 lutego 2021 roku.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że spośród zgłoszonych osób nie wszystkim nowy termin może pasować lub może zaistnieć konieczność zwrotu opłaty konferencyjnej. Dlatego bardzo prosimy o informacje, jeżeli postanowią Państwo zrezygnować i kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (do wiadomości Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Mamy jednak nadzieję, że tak nie będzie i wszyscy spotkamy się w maju.

Jeszcze raz bardzo przepraszamy za te zmiany i niegodności. Mamy nadzieję, że w maju przyszłego roku uda nam się wszystkim wspólnie spotkać na naszej najważniejszej polarnej imprezie, jaką od wielu lat jest Sympozjum Polarne.

Wszystkie szczegóły znajdą również Państwo na naszej stronie: https://polarsymposium2020.umk.pl/


Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami
W imieniu Organizatorów
Irek Sobota

 

wiadomość dodano 6 sierpnia 2020