Svalbard Social Science Initiative: https://svalbardsocialscience.com/
 
Polar Resource Book (2010): now available digitally:  https://polareducator.org/
 
 
wiadomość dodano 7 kwietnia 2021
 
 

 

prof wojcik

Z wielkim żalem informuję o odejściu 7 marca 2021 r.  kolejnego znakomitego polarnika z Torunia, śp. prof. dr hab. Gabriela Wójcika.


Śp. prof. dr hab. Gabriel Wójcik od 1978 r. był członkiem Komitetu Badań Polarnych PAN, w ramach którego zainicjował utworzenie w 1991 r. Komisji Meteorologii i Klimatologii Polarnej (przewodnicząc jej do 2001 r.) i organizowanie corocznych seminariów. Był członkiem założycielem, a w latach 1983-1986 wiceprezesem Klubu Polarnego PTGeogr. Uczestniczył w 8 wyprawach polarnych (Spitsbergen, Islandia, Antarktyda), często w charakterze kierownika.

Pogrzeb odbędzie się w piątek 12 marca na cmentarzu komunalnym nr 2 (tzw. mały cmentarz komunalny przy Osiedlu Koniuchy). Poprzedzi go msza św. o godzinie 10:00  w Kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ul. Niesiołowskiego 21 w Toruniu (Rubinkowo).

wiadomość dodano 9 marca 2021

 

 

 

ARICE Technical raining online flyer square logo

 

Subject: APECS-ARICE Online Technical Training: Register now

Are you an early career scientist or technical professional? Are you looking to improve your technical skills for working on a research icebreaker? Do you want to learn about marine robotics, the challenges of atmospheric measurements, how to manage working in a laboratory when it is moving and best practices in technical science support? The online technical training organized by the Arctic Research Icebreaker Consortium (ARICE) and the Association of Early Polar Career Scientists (APECS) may be just what you are looking for! Several exciting training units taught by experts looking to share their knowledge and experience will take place in March and April of 2021.

 

 

30 March, 8-11:30 How to build a sea robot

12 April, 8-11:30 Polar marine robotics

13 April, 9-10:30 Mooring operations in polar waters

13 April, 16-18:30 Atmospheric measurements aboard research vessels: Needs, opportunities and challenges

14 April, 8-9:30 Technical Science Support at the British Antarctic Survey

14 April, 13-14:30 Lab management - my lab is moving!

 

To register and for the detailed programme, please visit the training homepage on the APECS website.

Registration is now open to all who are interested. All courses are free of charge.

For any questions, please contact APECS Project Officer Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

wiadomość dodano 1 marca 2021

 

 

 

Arctic and Baltic users workshop odbędzie się w dniach 8-9 kwietnia 2021.
Pierwszy dzień będzie ogólny, poświęcony technologii pływaków Argo, danym itd. W czasie drugiego dnia będą dwie dwugodzinne sesje obejmujące tematykę Argo na Bałtyku i w Arktyce.

Wszelkie informacje i rejestracja na stronie:
https://www.euro-argo.eu/News-Meetings/Meetings/Others/Arctic-and-Baltic-users-workshop

 

Organisers V3

 

 

wiadomość dodano 12 stycznia 2021

 

Jurek RozanskiZ wielkim żalem informujemy, że w dniu 27 grudnia 2020 roku po ciężkiej chorobie odszedł od nas Kapitan Jerzy Różański.

Jerzy Różański to budowniczy, właściciel i Kapitan jachtu Eltanin. Związany z Arktyką już od lat 70tych. To wielki przyjaciel wszystkich polarników, który wielokrotnie pomagał polskim ekspedycjom badawczym. Przez wiele lat pływał Eltaninem między Hornsundem (Polską Stacją Polarną im. Stanisława Siedleckiego), Calypsobyen (Stacją Polarną UMCS z Lublina), Kaffiøyrą (Stacją Polarną UMK z Torunia), Petuniabuktą (bazą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania) i po niezliczonych innych miejscach, w które mało kto był gotów wpłynąć. Nikt tak nie znał wód Svalbardu jak On. Nigdy nie zawiódł tych, co jego pomocy potrzebowali. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na Svalbardzie.

 

Jurek Różański wielokrotnie pokonywał niebezpieczne fale arktycznych wód. Tej ostatniej, jaką była Jego choroba, choć się nie poddawał, nie udało mu się pokonać…W naszej pamięci Kapitan Jerzy Różański na zawsze pozostanie, jako nasz wielki Polarny Przyjaciel.

Spitsbergeńskie fiordy już nigdy nie będą takie same…

Żegnaj Kapitanie, żegnaj Przyjacielu!

 

 

 wiadomość dodano 28 grudniaa 2020