Jurek RozanskiZ wielkim żalem informujemy, że w dniu 27 grudnia 2020 roku po ciężkiej chorobie odszedł od nas Kapitan Jerzy Różański.

Jerzy Różański to budowniczy, właściciel i Kapitan jachtu Eltanin. Związany z Arktyką już od lat 70tych. To wielki przyjaciel wszystkich polarników, który wielokrotnie pomagał polskim ekspedycjom badawczym. Przez wiele lat pływał Eltaninem między Hornsundem (Polską Stacją Polarną im. Stanisława Siedleckiego), Calypsobyen (Stacją Polarną UMCS z Lublina), Kaffiøyrą (Stacją Polarną UMK z Torunia), Petuniabuktą (bazą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania) i po niezliczonych innych miejscach, w które mało kto był gotów wpłynąć. Nikt tak nie znał wód Svalbardu jak On. Nigdy nie zawiódł tych, co jego pomocy potrzebowali. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na Svalbardzie.

 

Jurek Różański wielokrotnie pokonywał niebezpieczne fale arktycznych wód. Tej ostatniej, jaką była Jego choroba, choć się nie poddawał, nie udało mu się pokonać…W naszej pamięci Kapitan Jerzy Różański na zawsze pozostanie, jako nasz wielki Polarny Przyjaciel.

Spitsbergeńskie fiordy już nigdy nie będą takie same…

Żegnaj Kapitanie, żegnaj Przyjacielu!

 

 

 wiadomość dodano 28 grudniaa 2020

 

 

KBP PAN BOZE NARODZENIE 2020 ang 2

 wiadomość dodano 23 grudniaa 2020

 

 

 

wal fenowy

 
Uprzejmie informuję, że książka pt. "Zachmurzenie Spitsbergenu na podstawie obserwacji w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie. Cloudiness over Spitsbergen based on observations made at the Polish Polar Station in Hornsund" z tekstem polskim i angielskim jest dostępna w całości także w wersji elektronicznej.
 
 
 
wiadomość dodano 1 grudniaa 2020
 
 
 

 

123008565 3601353659922016 3178287076795955819 o 1

 

" Biała księga to dokument zawierający opracowane urzędowo, koncepcyjne propozycje odnoszące się do określonych dziedzin polityki unijnej i zazwyczaj prezentuje katalog konkretnych propozycji i środków, których realizacja ma służyć urzeczywistnianiu zadań traktatowych [UE].

Zielona księga jest raportem zbierającym informacje na określony temat i zazwyczaj stanowi punkt wyjścia do opracowania białej księgi. Niniejszy dokument łączy walory obu rodzajów ksiąg. "

Linki do wersji pre-print:
 
 
 
 
 
 
 
wiadomość dodano 26 listopada 2020
 
 
 
 

 

hornsund

 

Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawiee ogłasza nabór kandydatek i kandydatów na uczestników 44 Wyprawy Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie w sezonie 2021/2022.


Więcej informacji w załączniku pdf oraz na stronie https://hornsund.igf.edu.pl

 

wiadomość dodano 26 listopada 2020