logo madritInformujemy, że Uniwersytet w Madrycie we współpracy  z czasopismem naukowym Cuadernos de Investigación Geográfica ogłosił konkurs dla młodych badaczy, którzy prowadzą badania kriosfery i/lub badania w obszarach górskich (różne dziedziny).

 

Zainteresowane osoby powinny wysłać oryginalne, niepublikowane artykuły najpóźniej do 1 września 2018.

Szczegóły znajdziecie Państwo w załączonych materiałach oraz na stronie
http://www.ucm.es/gfam//young-researchers-award

 

 wiadomość dodano 19 lutego 2018

 

Komitet Badań Polarnych PAN i środowisko polskich polarników zostało zaskoczone nagłym odejściem do Wieczności Prof. dr hab. Krzysztofa Krajewskiego, wybitnego badacza geologii Arktyki i Antarktyki. W miniony piątek Krzysiek uczestniczył w Posiedzeniu Plenarnym Komitetu i w uroczystej Sesji Jubileuszowej Polskich Stacji Polarnych w ramach Międzynarodowej Konferencji "Interdisciplinary Polar Studies in Poland". Prowadził badania w rejonach obu stacji. Nikt z nas się nie spodziewał, że już Go nie spotkamy... Odszedł wybitny Geolog, znakomity Badacz, odszedł nasz dobry Kolega Polarnik. Jednakże wyniki Jego badań i osiągnięcia zostały i upamiętniają Jego Imię i sławią polskie badania polarne na świecie.
Cześć Jego Pamięci!

Rodzinie zamarłego Profesora, jego Współpracownikom i Kolegom z Instytutu Nauk Geologicznych PAN przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia.

Przewodniczący, Prezydium i Członkowie Komitetu Badań Polarnych PAN.


Prof K Krajewski

 

W dniu 21 listopada 2017 r. zmarł w wieku 62 lat Prof. dr hab. Krzysztof Krajewski, geolog

Z prawdziwym żalem żegnamy Pana Profesora, który prawie całe swoje życie zawodowe spędził w Instytucie Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, w Ośrodku Badawczym w Warszawie. Pasją Jego była geologia obszarów polarnych  Arktyki i Antarktyki. Prowadzone przez Niego badania dotyczyły przede wszystkim problematyki z zakresu szeroko pojmowanej sedymentacji i diagenezy morskich osadów bogatych w fosfor. Osiągnięcia badawcze Pana Profesora wniosły znaczący postęp w geologii, a Jego nowatorskie tezy o autogenicznym pochodzeniu fosforanu wapniowego w systemach osadowych przyniosły Jemu duże uznanie wśród naukowców. Był  wybitnym autorytetem w swojej specjalności zarówno w kraju jak i zagranicą. Ostatnie Jego badania koncentrowały się na rekonstrukcji ewolucji klimatu Arktyki i Antarktyki. Był autorem wielu publikacji i wybitnych opracowań. Od wielu lat kierował badaniami polarnymi będąc kierownikiem wypraw, także zagranicznych. W tym względzie bardzo istotna była Jego współpraca m.in. z Norwegią. Był konsultantem w kraju i zagranicą,  członkiem międzynarodowych towarzystw, wieloletnim członkiem Rady Naukowej ING PAN, człowiekiem ogromnej wiedzy i pasji.
Pamiętać będziemy Pana Profesora Krzysztofa Krajewskiego jako osobę skromną, ciepłą i życzliwą, zawsze skorą do nowych wyzwań. Takim pozostanie z nami w naszych myślach i wspomnieniach.  

Dyrekcja i Rada Naukowa
Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk

 

wiadomość dodano 22 listopada 2017

 

 

konferencja duze logoW dn. 17-19.11.2017, w Pałacu Staszica w Warszawie, odbyła się Międzynarodowa Konferencja “Interdisciplinary Polar Studies in Poland” dla uczczenia 60-lecia powstania Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego  oraz 40-lecia powstania Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. W Konferencji wzięło udział 154 uczestników, w tym 15 gości z zagranicy.

Książka abstraktów do pobrania znajduje się na: http://www.ipsip.pl/images/pdf/Book_of_Abstracts_IPSIP2017.pdf


The International Conference “Interdisciplinary Polar Studies in Poland” took place at the Staszic Palace (Warsaw, Poland) on 17-19 November to Honor the 60th Anniversary of the Polish Polar Station in Hornsund, Svalbard, Arcticand the 40th Anniversary of the Arctowski Polish Antarctic Station, South Shetland Islands. 154 participants attended the Conference, including 15 guests from abroad.

The Book of Abstract to download: http://www.ipsip.pl/images/pdf/Book_of_Abstracts_IPSIP2017.pdf

 

 LB175016LB175114

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LB174970

LB175113

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LB175201

IMG 2181

 

(fot. Piotr Łepkowski, Magdalena Puczko)

 

wiadomość dodano 22 listopada 2017

 

Bez tytułu

 

Ukazał się nowy raport Arctic Monitoring and Assessment Programme - jednej z grup roboczych Rady Arktycznej. Nosi on tytuł: Adaptation Actions for a Changing Arctic: Perspectives from the Barents Area i jest dostępny na stronie:

http://www.amap.no/documents/doc/Adaptation-Actions-for-a-Changing-Arctic-Perspectives-from-the-Barents-Area/1604

Warto zwrócić uwagę, iż wśród autorów tego opracowania znaleźli się także członkowie Zespołu Nauk Społecznych i Historii Polskich Badań Polarnych KBP PAN: Adam Stępień z Arctic Centre w Rovaniemi oraz Michał Łuszczuk z UMCS Lublin.

 

 

 

 

 

wiadomość dodano 7 listopada 2017

LA154054

Arctic Circle logo

Fot.: P. Łepkowski

 

W ramach piątej edycji konferencji Arctic Circle Komitet Badań Polarnych PAN we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Polskim Konsorcjum Polarnym oraz Centrum Badań Polarnych zorganizował 15 października sesję plenarną pod tytułem: Poland and the Arctic. From long tradition to modern studies of the Arctic System.

Przed audytorium w centrum konferencyjnym Harpa w Reykjaviku wystąpili: Prof. Ł. Szumowski - podsekretarz stanu w MNiSW, Ambasador ds. polarnych A. Misztal, Prof. J. Jania - przewodniczący KBP PAN oraz zaproszeni badacze z IO PAN: dr A. Agnieszka Beszczynska-Moller i Prof. J.M. Węsławski (członek KBP PAN). Panel moderowała Małgorzata Śmieszek – członek Zespołu NSiHPB KBP PAN.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia, jak również panelu nt. edukacji polarnej i wystawy prezentującej dorobek polskich badań arktycznych serdecznie dziękujemy.

http://www.pkpolar.pl/podsumowanie-polskich-aktywnosci-ac-2017/

 

 

wiadomość dodano 17 października 2017