kolos sProf. Krzysztof Birkenmajer otrzymał Super Kolosa - najbardziej prestiżową polską nagrodę podróżniczą. Uroczystość jej wręczenia, w której udział wziął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, odbyła się w sobotę (15 lutego) w krakowskim Magistracie.


kraków/komunikat/kolosy

fotogaleria

"Zarażeni gorączką polarną"

 

 

 

 

 

 

My Arctic Summer - cover

"Niecodziennym wydarzeniem jest wydanie w Wielkiej Brytanii wspomnień z trzech wypraw na Spitsbergen Agnieszki Latochy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to pięknie napisana, nastrojowa książka o osobistym stosunku Autorki do surowego krajobrazu Arktyki, miejsc dobrze nam znanych z licznych wypraw i do spotkanych polarników. Książka jest ilustrowana licznymi fotografiami. Polecam jej lekturę, która przywoła atmosferę tych magicznych miejsc w rejonie Hornsundu. Może to być także znakomity prezent dla angielskojęzycznych znajomych.

Jacek Jania

Wydawnictwo:
Whittles Publishing
Dunbreath,
Caithness, KW6 6EG
Scotland, UK
www.whittlespublishing.com
16,99 GBP / 19,95 USD"

 

 

 

 

Drodzy Polarnicy i Znajomi,
Smutno mi donieść o kolejnym pożegnaniu członka naszej Rodziny Polarnej. W poniedziałek 4 marca odszedł od nas Kolega z grupy lubelskiej prof. dr hab. Jurek Melke, a jeszcze nie tak dawno przyjmował nas w Stacji w Bellsundzie realizując grant. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek 11 marca na Cmentarzu Komunalnym na Majdanku w Lublinie.
Piotr Głowacki
Więcej w notce: http://geografia.umcs.lublin.pl/aktualnoci/356-prof-dr-hab-jerzego-melke-biogram.html

 

 
W poniedziałek 28 stycznia 2013 roku pożegnaliśmy Prymasa Seniora Księdza Kardynała Józefa Glempa, Honorowego Członka Klubu Polarnego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, przyjaciela i członka naszej Rodziny Polarnej.
Po odwiedzeniu we wrześniu 1996 roku załogi Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie wielokrotnie podkreślał, że było to dla Niego bardzo istotne przeżycie. Ksiądz Prymas brał udział w naszych Sympozjach Polarnych i zebraniach Klubu Polarnego PTG, polarnicy uczestniczyli także w Jego jubileuszowych spotkaniach w gronie najbliższych przyjaciół. Dla nas i dla naszych rodzin szczególne znaczenie miały tradycyjne spotkania opłatkowe.
Pozostanie długo w naszej pamięci jako Człowiek zacny, szczery i otwarty, na którego wsparcie zawsze mogliśmy liczyć.

Polscy Polarnicy wraz z Komitetem Badań Polarnych przy Prezydium PAN
Pozegnanie Prymasa

 

 
Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że dnia 12 listopada 2012 roku odszedł od nas na zawsze
Ś.P. Prof. dr hab. Jan PIECHURA
Polarnik, Badacz oceanów

Profesor Jan Piechura był wybitnym uczonym, badającym ocean i morza polarne. Był niezwykle cenionym Partnerem badawczym w środowisku polskim i międzynarodowym. Był znakomitym Kolegą i Druhem - Polarnikiem.

Reprezentował Polskę oraz Komitet Badań Polarnych PAN w wielu gremiach naukowych, politycznych oraz programach i projektach badawczych w świecie.
W grudniu tego roku skończyłby 76 lat.

Pogrzeb odbył się na Cmentarzu Komunalnym Witomino w Gdyni w sobotę dnia 17 listopada 2012 roku o godzinie 10:30.

Żegnamy Cię Janie jako członka naszej Rodziny Polarnej, dla której byłeś jednym z przykładów naukowej rzetelności i pracowitości oraz życiowej mądrości.
Zachowajmy Profesora Piechurę i jego dokonania w naszej wdzięcznej pamięci!

Komitet Badań Polarnych przy Prezydium PAN
 

 
 
Dnia 1 lipca 2012 roku odszedł od nas na zawsze śp. Józef KOWALSKI
polarnik
Uczestnik Wyprawy Polarnej PAN na Spitsbergen 1988/89. Jako operator radiowy w tym przełomowym okresie czasu robił wszystko, aby umożliwić nam kontakt z rodzinami i bliskimi z dalekiej północy. Niezapomnianym niech pozostanie fakt jego profesjonalizmu w czasie asystowania radiowego w akcji ratowniczej dużego statku pasażerskiego na wodach Svalbardu oraz technicznego przygotowania łączności dla bezpośredniej rozmowy polarników przebywających w Stacji z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
W styczniu tego roku skończył 65 lat.
Pogrzeb Józka, popularnego „ZIUTY” odbędzie się na cmentarzu południowym w Warszawie w poniedziałek dnia 9 lipca 2012 roku o godzinie 13:00.
Żegnamy Cię jako członka naszej Rodziny Polarnej, dla której byłeś jednym z przykładów życiowej zaradności.

Piotr Głowacki
Kierownik Zakładu Badań Polarnych
Instytutu Geofizyki PAN

 
Lisianskij_Cala_OKLADKA
 
"Podróż dookoła świata w latach 1803, 1804, 1805 i 1806 na okręcie NEWA"
 
Jurij Lisianski
 
Kapitan Jurij Fiodorowicz Lisianski był dowódcą okrętu "Newa" w pierwszej rosyjskiej wyprawie dookoła świata (kierował nią Iwan Kruzensztern, dowodzący okrętem "Nadieżda"), prowadzącej przez słabo wówczas jeszcze poznane tereny - wyspy Pacyfiku, Alaskę i Chiny. Jego dziennik z tej podróży wypełniają opisy odkryć geograficznych oraz relacje z życia na żaglowcu i dramatycznych zmagań z żywiołem - siłami oceanu, sztormami i wcale nie mniej groźną w owych czasach ciszą morską. Dziennik jest również bogatym źródłem informacji na temat obyczajów ludów zamieszkujących te egzotyczne dla Europejczyka obszary.

Jest to porywająca lektura nie tylko dla miłośników morskich i przygodowych opowieści. Barwną relację Lisianskiego uzupełniają komentarze, objaśniające dzisiejszemu czytelnikowi sprawy dziś już odległe i niekiedy zapomniane, oraz przypisy umożliwiające spojrzenie na opisywane zjawiska i zdarzenia z perspektywy współczesnej wiedzy.
Inicjatorem pierwszego polskiego wydania dziennika Jurija Lisianskiego, jego tłumaczem i komentatorem jest prof. Stanisław Rakusa-Suszczewski, wybitny znawca biologii polarnej, współzałożyciel i wieloletni kierownik stacji im. Henryka Arctowskiego, współorganizator i kierownik naukowy wielu wypraw antarktycznych.
Książka ukazała się dzięki pomocy finansowej Zakładu Biologii Antarktyki PAN, Stacji Naukowej PAN W Moskwie, firmy "NAVIGA Krzysztof Makowski" oraz Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni.

 

 

Staszek_Misztal
7 czerwca 2012 roku odszedł od nas na zawsze Stanisław MISZTAL
polarnik, speleologUczestnik wielu wypraw polarnych i speleologicznych, kierował VIII oraz XXII Wyprawą Polarną PAN na Spitsbergen w latach 1985/1986 oraz 1999/2000. Człowiek otwartego serca, wymagał i dawał od siebie zawsze więcej niż oczekiwał tego od innych. W listopadzie tego roku skończyłby 70 lat. Brakować nam będzie jego uśmiechu na każde powitanie czy spotkanie.
Żegnamy Cię jako członka naszej Rodziny Polarnej, dla której miałeś jeszcze tyle inicjatyw i planów - a czas tak szybko ucieka, że nawet tego nie zauważamy.
Piotr Głowacki
Kierownik Zakładu Badań Polarnych
Instytutu Geofizyki PAN
Nekrolog - Misztal -nowy.pdf
2

 

 

 

werenhus2 Wrocław, 21 października 2011 r.

Stacja Polarna im. Stanisława Baranowskiego Uniwersytetu Wrocławskiego na przedpolu lodowca Werenskiolda (Ziemia Wedel-Jarlsberga, Spitsbergen Zachodni) istnieje od 1971 roku.

Od 40 lat stanowi ona bazę wypraw geograficznych Uniwerystetu Wrocławskiego. W oparciu o Stację prowadzone są badania klimatologiczne, glacjologiczne, geomorfologiczne i geologiczne na lodowcu Werenskiolda i w jego otoczeniu rozpoczęte w 1957 r. w ramach Międzynarodowego Roku Geofizycznego (1957-1958) przez Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr.

Magiczne miejsce "Baranówka"
Zbiór wspomnień w 40-lecie Stacji Polarnej im. Stanisława Baranowskiego
(pod redakcją K. Migały, J. Pereymy i J.Piaseckiego)
Organizatorzy obchodów przygotowali na Sesję okolicznościowy tom wspomnień (256 s.) zawierający liczne, nie publikowane do tej pory, fotografie z życia Stacji. Spis treści tego tomu (pdf)