Super Kolos dla prof. Krzysztofa Birkenmajera
Prof. Krzysztof Birkenmajer otrzymał Super Kolosa - najbardziej prestiżową polską nagrodę podróżniczą. Uroczystość jej wręczenia, w której udział wziął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, odbyła się w sobotę (15 lutego) w krakowskim Magistracie.
"My Arctic Summer”
"Niecodziennym wydarzeniem jest wydanie w Wielkiej Brytanii wspomnień z trzech wypraw na Spitsbergen Agnieszki Latochy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to pięknie napisana, nastrojowa książka o osobistym stosunku Autorki do surowego krajobrazu Arktyki, miejsc dobrze nam znanych z licznych wypraw i do spotkanych polarników. Książka jest ilustrowana licznymi fotografiami. Polecam jej lekturę, która przywoła atmosferę tych magicznych miejsc w rejonie Hornsundu. Może to być także znakomity prezent dla angielskojęzycznych znajomych.
Jacek Jania
Wydawnictwo:
Whittles Publishing
Dunbreath,
Caithness, KW6 6EG
Scotland, UK
www.whittlespublishing.com
16,99 GBP / 19,95 USD"
Kolejny Polarnik odszedł ...
- Więcej w notce: http://geografia.umcs.lublin.pl/aktualnoci/356-prof-dr-hab-jerzego-melke-biogram.html
Pożegnaliśmy Polarnika
Polscy Polarnicy wraz z Komitetem Badań Polarnych przy Prezydium PAN
Odszedł kolejny Polarnik ...
Polarnik, Badacz oceanów
Profesor Jan Piechura był wybitnym uczonym, badającym ocean i morza polarne. Był niezwykle cenionym Partnerem badawczym w środowisku polskim i międzynarodowym. Był znakomitym Kolegą i Druhem - Polarnikiem.
Reprezentował Polskę oraz Komitet Badań Polarnych PAN w wielu gremiach naukowych, politycznych oraz programach i projektach badawczych w świecie.
W grudniu tego roku skończyłby 76 lat.
Pogrzeb odbył się na Cmentarzu Komunalnym Witomino w Gdyni w sobotę dnia 17 listopada 2012 roku o godzinie 10:30.
Żegnamy Cię Janie jako członka naszej Rodziny Polarnej, dla której byłeś jednym z przykładów naukowej rzetelności i pracowitości oraz życiowej mądrości.
Zachowajmy Profesora Piechurę i jego dokonania w naszej wdzięcznej pamięci!
Komitet Badań Polarnych przy Prezydium PAN
Kolejni Polarnicy odchodzą ...
polarnik
-
Uczestnik Wyprawy Polarnej PAN na Spitsbergen 1988/89. Jako operator radiowy w tym przełomowym okresie czasu robił wszystko, aby umożliwić nam kontakt z rodzinami i bliskimi z dalekiej północy. Niezapomnianym niech pozostanie fakt jego profesjonalizmu w czasie asystowania radiowego w akcji ratowniczej dużego statku pasażerskiego na wodach Svalbardu oraz technicznego przygotowania łączności dla bezpośredniej rozmowy polarników przebywających w Stacji z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
-
W styczniu tego roku skończył 65 lat.
-
Pogrzeb Józka, popularnego „ZIUTY” odbędzie się na cmentarzu południowym w Warszawie w poniedziałek dnia 9 lipca 2012 roku o godzinie 13:00.
-
Żegnamy Cię jako członka naszej Rodziny Polarnej, dla której byłeś jednym z przykładów życiowej zaradności.
-
Piotr Głowacki
Kierownik Zakładu Badań Polarnych
Instytutu Geofizyki PAN
Pierwsze polskie wydanie dziennika Kapitana Jurija Lisianskiego
Jest to porywająca lektura nie tylko dla miłośników morskich i przygodowych opowieści. Barwną relację Lisianskiego uzupełniają komentarze, objaśniające dzisiejszemu czytelnikowi sprawy dziś już odległe i niekiedy zapomniane, oraz przypisy umożliwiające spojrzenie na opisywane zjawiska i zdarzenia z perspektywy współczesnej wiedzy.
Książka ukazała się dzięki pomocy finansowej Zakładu Biologii Antarktyki PAN, Stacji Naukowej PAN W Moskwie, firmy "NAVIGA Krzysztof Makowski" oraz Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni.
Odszedł Polarnik ....
- 7 czerwca 2012 roku odszedł od nas na zawsze Stanisław MISZTAL
- polarnik, speleologUczestnik wielu wypraw polarnych i speleologicznych, kierował VIII oraz XXII Wyprawą Polarną PAN na Spitsbergen w latach 1985/1986 oraz 1999/2000. Człowiek otwartego serca, wymagał i dawał od siebie zawsze więcej niż oczekiwał tego od innych. W listopadzie tego roku skończyłby 70 lat. Brakować nam będzie jego uśmiechu na każde powitanie czy spotkanie.
- Żegnamy Cię jako członka naszej Rodziny Polarnej, dla której miałeś jeszcze tyle inicjatyw i planów - a czas tak szybko ucieka, że nawet tego nie zauważamy.
- Piotr Głowacki
- Kierownik Zakładu Badań Polarnych
-
Instytutu Geofizyki PAN
- Nekrolog - Misztal -nowy.pdf
-
2
40 lat Stacji Polarnej Uniwersytetu Wrocławskiego na Spitsbergenie
Wrocław, 21 października 2011 r.
Stacja Polarna im. Stanisława Baranowskiego Uniwersytetu Wrocławskiego na przedpolu lodowca Werenskiolda (Ziemia Wedel-Jarlsberga, Spitsbergen Zachodni) istnieje od 1971 roku.
Od 40 lat stanowi ona bazę wypraw geograficznych Uniwerystetu Wrocławskiego. W oparciu o Stację prowadzone są badania klimatologiczne, glacjologiczne, geomorfologiczne i geologiczne na lodowcu Werenskiolda i w jego otoczeniu rozpoczęte w 1957 r. w ramach Międzynarodowego Roku Geofizycznego (1957-1958) przez Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr.
- Magiczne miejsce "Baranówka"
- Zbiór wspomnień w 40-lecie Stacji Polarnej im. Stanisława Baranowskiego
- (pod redakcją K. Migały, J. Pereymy i J.Piaseckiego)
- Organizatorzy obchodów przygotowali na Sesję okolicznościowy tom wspomnień (256 s.) zawierający liczne, nie publikowane do tej pory, fotografie z życia Stacji. Spis treści tego tomu (pdf)