11201833 1012523975471677 5757030468809564859 n

"Dom daleko od domu" to niepowtarzalna publikacja - księga, w której przedstawione zostały wspomnienia, wrażenia, doświadczenia i odczucia osób przebywających w Stacji Polarnej UMK. Jest to również archiwum wydarzeń z nią związanych. To także obraz środowiska, w którym przyszło pracować wielu uczestnikom wypraw. Mamy nadzieję, że będzie ona stanowić swoistą pamiątkę, nie tylko dla tych, którzy tam bywali, ale dla każdego, kto choć odrobiną sympatii darzy regiony polarne, rozumiejąc trudy i radości życia na tych odległych krańcach Ziemi.

Książka ta jest naszym wspólnym hołdem dla Hahuta, czyli Stacji Polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na Spitsbergenie - naszego domu daleko od domu.

Ireneusz Sobo

14

Organizatorzy Jubileuszowej Konferencji z okazji 40-lecia Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie dziękują wszystkim uczestnikom za obecność i wspólnie spędzony czas.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

http://www.umk.pl/wiadomosci/?id=20151123122940

Cilm of Arctic

Informujemy o ukazaniu się drugiego, zaktualizowanego, wydania książki autorstwa prof. Rajmunda Przybylaka pt."The Climate of the Arctic". Książka dostępna jest również w wersji elektronicznej.  

Więcej szczegółów znajduje się pod adresem:
http://www.springer.com/gp/book/9783319216959

IMG 2436

W dn. 23 listopada 2015 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się posiedzenie plenarne Komitetu Badań Polarnych PAN, drugie w kadencji 2015 – 2018.
Gościem specjalnym na posiedzeniu był Pan Ambasador Jakub T. Wolski, od dawna zaangażowany w polskie sprawy polarne i czynnie je wspierający. 

Okladka Politics of the Arctic

Zainteresowanie naukowe i gospodarcze Arktyką nasila się znacznie, wraz z faktycznie obserwowanym i spodziewanym ocieplaniem klimatu globalnego,a zwłaszcza tego regionu. Implikuje to wielki wzrost zainteresowania problemami politycznymi Arktyki.

Polscy politolodzy przedstawiają wyniki swoich studiów w prestiżowych wydawnictwach międzynarodowych oraz w publikacjach książkowych. Ostatnio pojawiła się bardzo ważna książka: "Handbook of the Politics of the Arctic" (Red. Leif Christian Jensen i Geir Honneland), Edward Elgar Publishing (http://www.elgaronline.com/view/9780857934734.xml). Należy podkreślić, że pośród znakomitych autorów tej prestiżowej pozycji znalazło się troje Polaków: Michał Łuszczuk z UMCS, Sekretarz Naukowy Komitetu Nauk Polarnych PAN, Katarzyna Zyśk z norweskiego Institute for Defence Studies oraz Piotr Graczyk z Uniwersytet w Tromso. Szczególnie ważne jest włączenie do tej monografii rozdziału dotyczącego polskiej polityki arktycznej, autorstwa Michała Łuszczuka (Chapter 29: *Evolution of Poland’s approach towards the Arctic: from international scientific cooperation to science diplomacy*). Jest to ważny wskaźnik wzrostu znaczenia polskich badań polarnych w skali międzynarodowej, ale także politycznej aktywności Polski w tym zakresie. Zasługą Autora tego rozdziału, jest włączenie analizy tych zagadnień do tej ważnej książki, ale przede wszystkim klarowne przedstawienie relacji badań naukowych z dyplomacją w polskiej działalnosci polarnej. Autorom serdecznie gratuluję! Zachęcam do lektury tej ciekawej pozycji, na okładce której rozpoznałem fotografię zorzy polarnej nad fiordem Hornsund.

Jacek A. Jania
Przewodniczący Komitetu Badań Polarnych PAN

okladka polska polityka arktyczna

Informujemy, że Departament Polityki Europejskiej MSZ RP opublikował książkę pt. "Polska polityka arktyczna". Jej autorami są członkowie Zespołu Nauk Społecznych i Historii Polskich Badań Polarnych: Michał Łuszczuk, Piotr Graczyk, Adam Stępień oraz Małgorzata Śmieszek.

Publikacja jest dostępna na stronie MSZ:

http://msz.gov.pl/resource/27f33ed1-0a23-4e78-ad77-93dca82d34dd:JCR

Zachęcamy do lektury.

The High North R.M. Czarny
Informujemy, że w wydawnictwie Springer ukazała się ważna
i jakże aktualna książka autorstwa Prof. Ryszarda M. Czarnego, Członka Prezydium Komitetu Badań Polarnych PAN, Kierownika Katedry Krajów Europy Północnej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Ryszard M. Czarny "High North. Between geography and politics", Springer. 1st ed. 2015, XVIII, 244 p. 4 illus. 
http://www.springer.com/us/book/9783319216614

Zachęcamy do lektury. Autorowi serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

New Perspectives in Polar Research 1001Zachęcamy do pobrania tomu pokonferencyjnego wydanego
po XXXV Sympozjum Polarnym („Diversity and state
of polar ecosystems” Wrocław, 05-07 czerwca 2014).

http://www.geogr.uni.wroc.pl/images/publikacje/New_Perspectives_in_Polar_Research.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG 2118W dniu 09.03.2015 w Pałacu Staszica odbyło się pierwsze posiedzenie KBP PAN w nowym składzie na kadencję 2015-2018. Nominację na Przewodniczącego KBP PAN prof. dr hab. Jackowi Jani wręczyła osobiście Wiceprezes PAN, prof. dr hab. Mirosława Marody.

 

 

 

 

 

 

 

 

40 lecie log

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do udziału w Jubileuszowej Konferencji z okazji 40-lecia istnienia Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie.
Szczegóły znajdą Państwo w zakładce "konferencje".

W imieniu Komitetu Organizacyjnego
Irek Sobota

 

 

 

39 80

Na dzięń 26 lutego przypada Święto Stacji, obchodzone w rocznicę założenia "Arctowskiego" w 1977 roku.
Na uroczystość na "Arctowskim" przybyli przyjaciele z brazylijskiej stacji Comandante Ferraz i z brazylijskiego statku Ary Rongel. Niestety, zła pogoda uniemożliwiła przybycie śmigłowców z delegacjami z pozostałych stacji z Wyspy Króla Jerzego.

I jak co roku, w Zakładzie Biologii Antarktyki spotkali się polarnicy i sympatycy Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego, aby świętować tym razem 38-lecie jej otwarcia.

Święto Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na "Arctowskim"

Święto Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w ZBA

 

 

325x500xk birkenmajer 1 s.jpg.pagespeed.ic.flIz3ZeuXg

W listopadzie 2014 roku 85. rocznicę urodzin obchodził Profesor dr. inż. Krzysztof Birkenmajer
— wybitny geolog i badacz regionów polarnych

Urodzony 6 października 1929 roku w Warszawie.

Większość swojej kariery spędził w Instytucie Nauk Geologicznych PAN w Krakowie. W 1959 uzyskał docenturę, a w 1973 został profesorem zwyczajnym. Od 1956 badał geologię Spitsbergenu, jako uczestnik trzynastu ekspedycji badawczych i współorganizator polskiej bazy naukowej we fiordzie Hornsund. Uczestniczył w dwóch wyprawach geologicznych na Grenlandię w 1971 i 1976 roku. Od 1977 brał udział w ośmiu ekspedycjach na Antarktydę Zachodnią.

Opublikował około 600 prac geologicznych. Do głównych tematów badawczych należały badania pienińskiego pasa skałkowego i badania geologiczne obszarów polarnych. Jest współautorem szeregu opracowań wieku kenozoicznych andezytów i bazaltów Polski.

Był sekretarzem Międzynarodowego Komitetu Badań Antarktyki (1992-1996).

Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk od 1989 roku i członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności od 1989 roku.

Od 1997 roku jest honorowym członkiem Akademii Rumuńskiej.

(źródło: Wikipedia)

 

 


Szanowni Państwo,
informujemy, że Prezydium Polskiej Akademii Nauk na posiedzeniu 20 stycznia br. powołało Komitet Badań Polarnych (KBP), jako komitet problemowy przy Prezydium PAN na kadencję 2015-2018.

Posiedzenie plenarne Komitetu planowane jest na początek marca br.

Sekretariat KBP PAN