ZINGER
 
 
10 kwietnia 2023 w weku 97 lat odszedł wielki polarnik Jewgienij Maksymowicz Zinger, przyjaciel wielu polskich polarników.
Pozostanie w pamięci dla wielu z nas.
 
Piotr Głowacki
Przewodniczący Komitetu Badań Polarnych
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jewgienij Maksymowicz Zinger (1926 -2023)
 
Od 1944 roku pracował już w Arktyce jako radiooperator. Studia ukończył na Wydziale Geografii Krajów Polarnych Państwowego Uniwersytetu w Moskwie, a od 1957 roku do śmierci był pracownikiem Instytutu Geografii Rosyjskiej Akademii Nauk. W latach 1965-2008 był kierownikiem rosyjskich wypraw na Spitsbergenie, co dawało mu możliwość udzielania pomocy logistycznej i wielu inspiracji naukowych polskim polarnikom pracujących na Svalbardzie w najtrudniejszych latach XX wieku.
 
Wielokrotnie bywał w Polsce, zapraszany przez różne placówki naukowe, a u wielu polarników czuł się jak w rodzinnym domu. Nasza stacja polarna w Hornsundzie mogła zawsze liczyć na jego życzliwość i pomoc. Został uhonorowany i odznaczony Medalem Pamiątkowym Klubu Polarnego Polskiego Towarzystwa Geograficznego "Za szczególne zasługi w udzielaniu pomocy polskim wyprawom polarnym na Svalbardzie".
 
Pozostawił po sobie wiele książek, artykułów i monografii, znaliśmy Go też jako wspaniałego rozmówcę i jednocześnie żartownisia, który dobrze zna realia Arktyki.
 
Wspominajmy więc o nim ciepło również w naszej misji edukacyjnej i popularno-naukowej oraz zapamiętajmy jako człowieka, który mówił, że polarnik nie boi się tylko dwóch rzeczy: „jedy i żary”.